Cloud elágazás? A nagyvállalati felhőszolgáltatás kiválasztásának sarkalatos pontjai

Rátalálni az igazira, a vállalathoz leginkább passzoló technológiára nem egyszerű, ha felhőszolgáltatásról van szó.

Ugyanis amennyire kézenfekvőnek tűnik gyorsan rábökni egy jól marketingelt felhőszolgáltatóra, annyira sok buktatót is rejt, ha a bevezetést nem előzte meg egy átfogó modellezés – sorvezető a szervezethez passzoló felhőválasztáshoz.

Felhővízió rövid távon – merre halad a piac?

A „cloud first” szemlélet jött, látott és győzött, a trendek felől vizsgálódva pedig kijelenthető, hogy a következő lépés a felhő “commodity”-vé, azaz mindenki által hozzáférhető árucikké válása, valamint a többfelhős modell bevezetése lesz.

A technológiai megoldás, már nem csak a nagy cégek kiváltsága, hiszen az üzleti- és technológiai modellek is kiforrottabbá váltak, az alkalmazások felhősítése (cloud migráció) is egyszerűbb, amit a kisebb cégméretű szervezetek is le tudnak követni. Mindemellett egyre inkább a múlté az egyfelhős modell. A piac és az ügyfelek tudatosabbá válásával egyre többen ismerik fel a különbségeket, ebből következően, a multicloud által dominált világban egyaránt helye van a publikus nagy szolgáltatóknak, a privátfelhőnek de a lokális adatközpontoknak is, egy cég működésén belül.

A fentiekből jól körvonalazódik, hogy a közeljövőben növekedni fog a komplexitás a vállalati informatikában és felértékelődik azoknak a partnereknek a szerepe, akik otthonosan mozognak minden domainben (privát és publikus felhő, stb.), kész megoldásokkal állnak rendelkezésre és a cloud brókeri/orkesztrátori szerep betöltése sem áll tőlük távol.

A felhőszolgáltató kiválasztásának főbb csapásirányai

Az ideális felhőmegoldás kiválasztására számtalan tényező hatással van, az adott iparág, ahol a vállalat tevékenykedik, de a szervezet mérete, informatikai fejlettsége, kompetenciái ugyanúgy erősen befolyásolják, mint maga a vertikum, amiben mozog. Ugyanakkor vannak főbb irányvonalak, amelyek mentén feltérképezhető a szervezethez legjobban passzoló megoldás.

1. Quick and dirty solution helyett tervezés

A felhőmigráció nulladik lépése a jogi és adatkezelési megfontolások összegzése. A vállalat profilja, működési területe, a kezelt adatok típusa kijelölhet, de ki is zárhat bizonyos felhőszolgáltatókat. Ezt követően következhet a pénzügyi és üzleti elemzés, ami mellett foglalkozni kell a vállalat informatikai jelenével is: azaz érdemes megvizsgálni a mindennapokban használt alkalmazások cloud-nativitását, és szükség esetén ezek fejlesztési, migrációs feladatait is roadmap-be rögzíteni.

2. Prioritás a testreszabhatóság és integráció

Ha az első pontban felsoroltak mind teljesültek, akkor érdemes alaposabban foglalkozni a bevezetés másik nagy dilemmájával, a testreszabhatóság és integráció kérdéskörével. Figyelembe kell venni az IT-ökoszisztéma aktuális állapotát is, ugyanis a meglévő megoldásoknak kooperálnia kell az újonnan bevezetésre kerülővel, így fontos felmérni, hogy a célkeresztben lévő szolgáltatás mennyire testreszabható, mely elemei alakíthatók át és melyek nem. Érdemes mérlegelni az ezzel járó idő és humánerőforrás ráfordítás mértékét is.

3. Partnerség és támogatás igénybevétele a migrációs folyamatban

Sarkalatos pont, hogy a leendő felhőszolgáltatás a már meglévő architektúrába kell beilleszteni, így a mérlegelésnél érdemes figyelembe venni, hogy az adott szolgáltató mennyire támogatja a migrálást, azaz nyújt-e partneri, tanácsadói asszisztenciát, vállalja-e az üzemeltetést stb. Minél kevesebb az igénybe vehető támogatások sora, annál valószínűbb, hogy a felhőbevezetés során magunkra maradunk, ami nemcsak elnyújtja és költségesebbé teszi a folyamatot, de számtalan előre nem látható akadállyal is meg kell birkózni, ami egy migrációban jártas partnerrel sokkal egyszerűbb.

4. Információbiztonság, mint kiemelkedő szempont

Vízválasztó a leendő felhőszolgáltató kiválasztása kapcsán annak IT-biztonsági felkészültsége. Érdemes alaposan elmélyedni a szolgáltató megfeleléseiben, a szabványok, és az érvényes tanúsítások meglétében. Érdemes jó reputációval rendelkező szolgáltatót igénybe venni, és figyelembe venni annak lokációját is, hiszen eltérő adatkezelési törvények vonatkoznak az országhatáron túli és azon belüli szolgáltatókra, ami közvetetten befolyásolja azt is, hogy a cég által vállalt adatbiztonsági kötelezettségeknek teljesülnek-e.

A cloud bevezetése hosszútávú tervezést igényel, ezért a folyamathoz érdemes szakértői segítséget igénybe venni. Az Invitech az előkészítésben, a felmérésben és a megvalósításban is segítséget nyújt, legyen szó projektmenedzsmentről, legacy vizsgálatról, tervezésről és minden egyébről. Domainközi partnerként eljár az ügyfél nevében az AWS vagy az Azure felé, miközben a saját privátfelhő kapacitásait is elérhetővé teszi, ha pedig új, flexibilis, konténerizált technológiai kompetenciákra, Kubernetesre és „hagyományos” virtualizációra egy megoldáson belül van szükség, ha Tier3-as adatközpontba kell költöztetni az adatokat, transzparens módon Magyarországon, az Invitech minden kapacitásával rendelkezésre áll.