Felhő a köztudatban, felkészül a hibrid és a multi cloud

A járványhelyzet miatt megugró felhasználói igények és a felhőmegoldások egyre növekvő elfogadottsága új irányvonalak felé mozdította a piacot.

A horizonton felbukkanó trendek markáns felhősödést vetítenek előre, az IaaS, PaaS, SaaS triumvirátus térnyerését, a hibridfelhő berobbanását és azt a vállalkozói és vállalati attitűdváltást, aminek előszele már a hazai piacon is érezhető. De miként válnak a hangzatos hívószavak a hazai cégek mindennapjaiban valóban működő megoldássá, és milyen trendekre kell tudatosan készülniük?

A felhő jelenléte és megkerülhetetlensége a szervezetek működésében lassan axiómává válik. Az Accenture nemrégiben publikálta a 4000 cégvezető bevonásával készült globális felhőkutatását, az európai trendekre fókuszáló „Ever–ready for every opportunity: How to unleash Europe’s competitiveness on the Cloud Continuum” című tanulmányt. Az eredmények szerint a szervezetek a következő 3-5 évben átlagosan technológiájuk és a szolgáltatások több mint kétharmadát szeretnék áthelyezni a felhőbe, 2020-ban pedig az európai vállalatok világszinten is élen jártak az alapszintű felhőmigráció megvalósításában.

Ugyanakkor a felhőben rejlő technológiai kapacitás kiaknázása terén már nem ennyire rózsás a helyzet. Az Accenture kutatása szerint a cégek csupán 50 százaléka használja ki a felhő különböző formáiban rejlő lehetőségeket napi működése átalakítására, a munkavégzésére és az alkalmazások üzleti igényekhez igazodó modernizálására. A holnapot formáló trendek azonban a felhő mélyebb rétegei felé irányítják a felhasználókat, hogy a költségmegtakarításon, és a nyilvános, megosztott adatközponton túl a technológiák legjava is felszínre kerüljön, amelyek használata évek múlva olyan természetes lesz, mint most a felhőé.

A public és private cloud szerelemgyereke: a multifelhő, ami csak a legjobb tulajdonságokat örökölte

"Háborúskodjanak mások, te boldog Ausztria, házasodj!” - III. Frigyes évszázados szállóigéje tökéletesen leírja azt az újkeletű együttműködést, ami a digitális óriások és – a maroknyi, ugyanakkor komoly szaktudással rendelkező – lokális felhőszolgáltatók között kibontakozóban van. Az elkövetkező időszak meghatározó hívószava ugyanis a coopetition lesz, amely során a legnagyobb felhőszolgáltatókra nem, mint versenytársra, hanem mint az új innovációk szállítójára és partnerre tekintenek.

Ez a fajta coopetition, hibrid felhő (ahol egy felhőszolgáltató egy platformon belül teszi lehetővé a nyilvános és privát felhőalapú környezetek elérését) és multi felhő (ahol szimultán működnek a felhőszolgáltatások egy rendszerben, a nyilvános és privát felhőalapú szolgáltatások mixét alkotva) megoldás mindkét fél számára előnyös. Egyrészről a digitális óriások a regionális trusted partnereken keresztül, azok speciális szolgáltatáscsomagjába integrálva, a piac azon szegmenseiben is meg tudnak jelenni, ahol a szigorú szabályozás ezt nem tenné lehetővé másként. Másrészről a lokális felhőszolgáltatók a saját megoldásaikba kanalizálva a legújabb technológiai innovációkat, még szélesebb körű megoldásokkal állhatnak elő, mert azok beleépülnek a helyi szolgáltató infrastruktúrájába, abba a lokális relevanciába, amit például az Invitech is nyújtani tud.

A modell működéséhez fontos feltétel, hogy a lokális szolgáltató – így az Invitech is – az informatikai, adatközponti és integrátori erősségei mellett „egy ablakos ügyintézőként” is képes legyen működni, azaz egyetlen, könnyen, ergonomikusan kezelhető önkiszolgáló menedzsmentfelületet biztosítson az ügyfelei számára a helyi és a globális felhőmegoldásokhoz.

A multifelhő előnyei közé sorolható többek között, hogy az adat az országhatáron belül marad, fizikai valójában is megtekinthető adatközpontban, ugyanakkor a nyilvános felhő minden előnye kiaknázhatóvá válik hátrányitól mentesen. Ebben a modellben a fejlesztési fázisban a felhasználó rugalmasan tudja használni a legújabb technológiákat, melyeket a digitális óriások biztosítanak világszerte. A globális felhőben a nem éles adatokkal el tudják végezni a tesztelést, majd pedig a kész produktumot már futó alkalmazás formájában lehozhatják egy szinttel közelebb a helyi megoldásszállítóhoz.

Az elkövetkező években a nagy felhőszolgáltatók térnyerése várható, Európa közép-keleti része pedig egyre jobban fókuszba kerül, jól mutatja ezt az is, hogy az egyik legismertebb digital giant Bécsben nyitott adatközpontot. A lokális szolgáltatók közül az Invitech már a kezdetektől fogva partnerként van jelen ebben a kibontakozó folyamatban a hibridfelhős megoldásaival.

A felhő operációs rendszere, avagy a k8s és a konténeres megoldások feltörekvőben

A pandémia a Kubernetes (k8s) szekerét is megtolta és az utóbbi időszak egyik legdivatosabb kifejezésévé vált a szoftverfejlesztés világában. A Kubernetes a felhőalapú szolgáltatások univerzális hajója egy meglehetősen komplex, nyílt forráskódú konténer alapú orkesztrációs platform, amelynek segítségével automatizálható az alkalmazások telepítése, skálázása, illetve menedzselése. Lehetővé teszi, hogy a konténeres infrastruktúra a lehető legoptimálisabban kihasználhatóvá váljon, mindamellett, hogy az alkalmazások mozgathatóságát is megkönnyíti a privát és a publikus felhő között.

A konténer-alapú alkalmazásfejlesztés most van felszállóágban, az viszont kétségtelen, hogy legyen szó rendszerüzemeltetőről vagy szolgáltatóról, mindenkinek ki kell lépni a komfortzónájából -ahogy azt az Invitech is tette - és el kell kezdeni foglalkozni vele.

IaaS, PaaS, SaaS: a komplex megoldásnyújtás kerül fókuszba

Nagyon népszerűek világszerte és egyre nagyobb teret hódítanak maguknak Magyarországon is az „as-a-service” típusú szolgáltatások, amelyek szintén a felhőalapú számítástechnika vívmányai. A három változatban létező megoldás: az infrastruktúra-szolgáltatás azaz Infrastructure as a Service (IaaS), a platform-szolgáltatás vagyis Platform as a Service (PaaS) és a szoftver- szolgáltatás, azaz Software as a Service (SaaS) komplex megoldást nyújt a szerteágazó problémákra is, anélkül, hogy az a szervezet részéről plusz energiaráfordítást jelentene.

Az „as-a-service” alapú szolgáltatások növekvő térhódítása mögött az áll, hogy a cégek rájöttek arra, hogy a néhány tízezer forintért is igénybe vehető szolgáltatások, a meghatározott szinteken leveszik az üzemeltetés, a szoftverfejlesztés, az eszközbeszerzés vagy épp IT-biztonság válláról a terhet.

Nemzetközi szinten legkeresetebbé az SaaS kezd válni, ami lehetővé teszi az ERP, SAP, CRM migárciót, a native app menedzsmentet mindamellett, hogy sok egyéb, komplex megoldást karnyújtásnyi közelségbe hoz, anélkül, hogy a cégnek ehhez infrastruktúrát kellene „építenie”.

Itthon a PaaS örvend nagy népszerűségnek, ami hibrid és multicloud, prediktív megoldásokat és cloud native mikroszolgáltatásokat tesz elérhetővé. A piaci igényre reagálva az Invitechnél az IaaS folyamatos fejlesztése mellett, a PaaS fejlesztések kerültek a fókuszba.

Ami az IaaS-t illeti, a szolgáltató gyakorlatilag a „vasat” tehát a hardvert és szoftvert adja a cégeknek, aminek igénybevétele már de factová vált a vállalkozások, vállalatok körében. A következő lépés ezután a PaaS, a legvonzóbb pedig a SaaS, ami felé a szolgáltatóknak bármilyen formában is, de mozdulnia kell.

Visszatérve a Platform as a Service iránti igény növekedésére, ezutóbbi a vállalkozások digitális öntudatra ébredésének számlájára írható: a kis- és közepesvállalkozások cloud adaptációja javult, míg a nagyvállalatok realizálták, hogy az informatikai üzemeltetés, fejlesztés és az adatmenedzselés helyett a core biznisszel szeretnének foglalkozni, így amit csak lehet, és megéri azt „as-a-service” alapon igyekeznek megvalósítani.

Átalakuló digitális attitűd

A felgyorsult digitalizációnak köszönhetően az informatika felértékelődött, és nemcsak az IT-ban tevékenykedő cégeknél, hanem a non-IT piaci szegmensben is. A cégek egyre tudatosabban és jobban átlátják mire van szükségük.

A vállalkozások elsősorban a saját IT-infrastruktúra kiépítése helyett választhatják a felhő alapú szolgáltatásokat, míg a nagyvállalatok motivációja sokszor az, hogy a cloud architekt csapat toborzása és fenntartása nehéz és költséges, van amikor pedig nem is annyira kifizetődő, hiszen felmerülhetnek olyan problémák, amelyek megoldásához olyan keretrendszerre van szükség, ami esetleg házon belül nem elérhető, fejleszteni pedig költségesebb, mint megvásárolni.

Összességében az alábbi előnyök vonzzák a felhőbe a cégeket:

  • a felhőszolgáltató által nyújtott rapid skálázhatóság
  • a kontrollált költségek
  • a DevOps, az engineering, az üzemeltetés kiszervezhetősége
  • az architektúrából következő redundancia
  • a kontroll növelése a rugalmasság megtartása mellett
  • a Capex helyett az Opex költségek válnak hangsúlyosabbá.

A cloud és azon belül is multicloud már nemcsak a nagy büdzsével rendelkező európai cégek kiváltsága, hiszen itthon az Invitech saját regionális adatközponttal, éjjel-nappal elérhető ügyfélszolgálattal rendelkező, „egy ablakos ügyintézőként” biztosít platformot a helyi és a globális felhőmegoldásokhoz. Ahogy az Iaas és PaaS szolgáltatások, valamint a Kubernetes megoldások bevezetésében is szolgáltató partnerként van jelen.