Mi a hiperkonvergens infrastruktúra és milyen előnyökkel jár?

Egy ilyen rendszer felismerheti a felhasználók adatelérési mintáit, és azok elemzésével optimalizálhatja a nagy teljesítményű és olcsóbb tárhelyek használatát is.

Ha valaki ügyfélként adattárolási szolgáltatást vesz igénybe, nem árt tudnia, hogy a háttérben működő technológia több szempontból is kihat az adatkezelés hatékonyságára, gyorsaságára, biztonságára. Ebben a cikkünkben a hiperkonvergens rendszerek mibenlétéről és előnyeiről osztunk meg néhány alapvető információt.

hiperkonvergens infrastruktúra

A rendszert, amiről szó lesz, sokan vSAN néven ismerik, de fontos tudni, hogy a vSAN valójában egy gyártó (a VMware) konkrét terméke, amellyel hiperkonverges infrastruktúrát lehet megvalósítani. Ugyanakkor erre több más megoldás is létezik, többek között például a Microsoft, a Nutanix, a DataCore Software, a Dell, a HPE vagy akár a Red Hat kínálatában. Az alábbiakban nem az egyes termékekről, hanem magáról a hiperkonvergens infrastruktúráról szeretnénk szót ejteni.

Központosított tárolás

A technológia fejlődésével az adattárolási megoldások is változnak, a hatékonyság növelése érdekében. Ennek az evolúciós folyamatnak egyik lépcsőfoka volt korábban a központosított tárolás megjelenése, ami blokk és fájl szinten konszolidálja a tárolási erőforrásokat. A koncepció lényege, hogy a szerverek ugyanahhoz a tárhelyhez, illetve tárhely-csoporthoz férjenek hozzá, minél jobban kihasználva az adott tárkapacitást, aminek köszönhetően az adatok kezelését és a biztonsági mentési műveleteket is sokkal könnyebben lehet menedzselni.

A központosított tárolás előnyei közé tartozik a hatalmas kapacitás, a nagy teljesítmény, a méretezhetőség, a kezelhetőség és a tárolási erőforrások hatékony felhasználása. A gyakorlatban különféle típusai vannak, például: direct-attached storage (DAS), network-attached storage (NAS), vagy Serial Attached SCSI(SAS), valamint a storage-kat összekötő hálózat (SAN)

Storage Area Network (SAN)

A SAN a központosított tárhelyeket összekötő hálózat, amely megosztott tárolóeszközök összeköttetéséből áll. Az így kialakított hálózatról elmondható, hogy ez a legátfogóbb központosított tárolási megoldás. A SAN strukturális keretet nyújt, ami lehetővé teszi az IT szakemberek számára, hogy úgy csatlakoztassanak további, távoli tárolóeszközöket a szerverekhez, mintha azok helyi összeköttetéssel rendelkeznének.

A SAN megkönnyíti az adatátvitelt a számítógépes rendszerek (valamint más végpontok) és a tárolóeszközök között. A centralizált működés miatt a rendszer egyetlen egységként kezelhető, ami különösen előnyős például akkor, amikor kritikus adatokról kell biztonsági másolatot készíteni.

A nagyvállalatok már jó ideje a SAN-t részesítik előnyben az egyre idejét múltabbnak számító DAS-sal szemben. A DAS esetében ugyanis a tároló egységek egyetlen szerverhez kapcsolódnak, ami a SAN hálózatához képest kevésbé biztonságos. A DAS már nehezen tud lépést tartani a digitális adatok rohamtempóban növekvő mennyiségével és az egyre szigorúbb adatvédelmi törvényekkel is.

A következő fokozat: virtualizáció

Egy hiperkonvergens rendszer valójában a SAN továbbfejlesztett, virtuálizált verziója. Ebben a megoldásban egy plusz szoftveres réteg is megjelenik a szerver és a tárhely között. Ez általában egy virtuális gép, ami modellezi a háttérben működő fizikai tárolóegységet, lehetővé téve a kapacitások szükség szerinti konfigurálását.

Vagyis e technológia segítségével tetszőlegesen meghatározott prioritások mentén automatikusan optimalizálható a tárhely kapacitása, kihasználtsága és működése. Általános működési elvként elmondható, hogy a rendszer logikai partíciókra osztja fel a hálózatot, és képes rá, hogy a hálózat szegmenseiben külön menedzselje a forgalmat. Ha valamelyik partícióban hiba lépne fel, akkor azt ki lehet javítani anélkül, hogy ez érintené a többi partíció működését.

Az üzleti adatbázisoknak és alkalmazásoknak gyakran vannak az átlagosnál többször használt adatrégiói. Az ilyen adatrégiók nagyteljesítményű tárolást igényelnek, míg más, ritkán hozzáférhető régiókat költséghatékonyabb módon is lehet tárolni. Egy hiperkonvergens rendszer képes a felhasználók adatelérési mintáinak felismerésére, melyek elemzésével optimalizálhatja a nagy teljesítményű és olcsóbb tárhelyek használatát is.

Többek között ezeknek a funkcióknak is köszönhető, hogy a hiperkonvergens infrastruktúra alkalmazásával a jelenleg elérhető legmagasabb performancia értékeket lehet nyújtani.