Hogyan forradalmasíthatja a konténerizáció vállalatának szoftverfejlesztését?

A konténerizáció, amely több évtizedes fejlődés után ma már kiválóan alkalmazható a nagyvállalati szektorban, jelentős előnyöket kínál a szoftverfejlesztés terén. Lehetővé teszi a fejlesztési folyamatok gyorsítását, miközben csökkenti az emberi hibák kockázatát. Gyakran keverik a virtualizációval, pedig a két technológia másképp kezeli az erőforrásokat és az alkalmazások futtatását. Ráadásul az sem ritka eset, amikor pusztán a telepítéstől várják a nagy sikert. Márpedig az átállás önmagában még nem hordoz üzleti előnyöket, használni is tudni kell a konténerizációt. 

Innováció és hatékonyság új dimenziója az IT fejlesztésben

A Kubernetes és társai nem egy teljes számítógépet, hanem „csak” futtatókörnyezetet szimulálnak. Ebből adódóan a virtualizált rendszerekhez képest nagyságrendekkel kevesebb helyet foglalnak, kompakt kialakításúak. Részben ebből következően egyszerűen skálázhatók, a felhasználói igényeket könnyen és gyorsan lekövetni képes a konténerizációs technológia, akár több, akár kevesebb erőforrásra van aktuálisan szükség.

A technológia alkalmazásának sikerét alapvetően befolyásolja a fejlesztés folyamata. A tárolók cloud natív szemlélettel kell, hogy készüljenek, a szoftvereket pedig megfelelő szeletekre kell bontani. Minden esetben az egyszerű bővíthetőségnek kell célként lebegni a funkcionalitás-fejlesztés során, ezzel elkerülhető a nagy, monolitikus szoftver(ek) létrejötte. Ehelyett kisebb, több konténerből álló megoldások születhetnek, melyek frissítésekor elegendő csupán az adott funkciót hordozó tároló(ka)t módosítani.

Óriási hatással lehet ez a gyakorlat az üzletfolytonosságra, hiszen még az üzletileg kritikus szolgáltatások esetében is megvalósulhat a hosszabb leállás nélküli verziókövetés. A felhasználók körében fokozatosan megújuló konténerekkel, lépcsőzetes átállással az éles rendszer kényszerű szünetek nélkül, folyamatosan a legfrissebb verzióban tartható.

Itt az ideje kipróbálni

Az üzleti világban a technológiai innováció kulcsfontosságú. A konténerizáció terén a Docker által lefektetett alapokból nőtt ki a mai napig tartó fejlődés, amely számos új megoldást hozott a piacra. A Kubernetes, amelyet a Google mérnökeinek zsenialitása hozott létre, ma már az egyik legelismertebb és legnépszerűbb konténerizációs platform. Különösen nagyvállalati környezetben könnyen skálázható mivolta miatt kedvelt konténerizációs technológia.

Mint a bevezetőben említettük, a konténerizáció és a virtualizáció két különböző fogalom. Az előbbi natívan, szervervirtualizációs réteg nélkül is alkalmazható, ahogyan az szerte a világon, a legnagyobb adatközpontokban történik. Az óriási adatközpontokat igénylő struktúrák használata azonban hazánkban nem jellemző, Magyarországon a két módszer együttes alkalmazása terjedt el, ilyen kialakítást kínál az Invitech is.

A konténeres infrastruktúra képes támogatni a DevOps működési modellt, vagyis a Folyamatos szállítás / Folyamatos telepítés folyamatát. Az Invitech által bevezetett Kubernetes Mini ezt a képességet adja fel azért a rugalmasságért cserébe, amit a hűségnyilatkozat hiánya biztosít az ügyfeleknek. A Kubernetes Mini a már meglevő partnereknek kiegészítő szolgáltatásként érhető el, új ügyfelek számára a vállalat cloud szolgáltatásának keretei között válik hozzáférhetővé.

Az Invitech DC-VLAN terméke a már meglévő szerver infrastruktúrát és a Kubernetes Mini szolgáltatást köti össze. Alkalmazása előtt javasolt a környezetbe implementálni kívánt szoftveres megoldások kompatibilitásának előzetes ellenőrzése, ezzel érhető el az optimális működés.

A konténerizációval a vállalatok nem csak a szoftverfejlesztési folyamatokat gyorsíthatják fel, hanem jelentősen csökkenthetik az üzleti kockázatokat is. Ez a technológia lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy gyorsabban alkalmazkodjanak a piaci változásokhoz, így előnyt szerezve versenytársaikkal szemben. A konténerizáció nem csak egy technológiai választás, hanem egy üzleti stratégia, amely új lehetőségeket nyit meg a vállalatok előtt.
 

CÍMKÉK: