Adatátvitel technológiák – Lefedő hálózatok

A felhasználható hozzáférési technológiák széles skálán mozognak.

Az úgynevezett lefedő hálózat teszi elérhetővé az ügyfelek számára az adatátviteli szolgáltatások elérését. Mondhatnánk úgy is, hogy ez az a kiterjedt úthálózat, amit használva el lehet jutni az autópályaként működő gerinchálózatra.

Ahogy korábban már írtunk róla, az eredeti hálózati csomópontok, az úgy nevezett primer körzetek még a rézkábeles telefonhálózat idején jöttek létre. Miután ezeket felosztották kisebb területekre, különféle cégek kezdtek el fejleszteni az egyes körzetekben.

Gajdó Áron, az Invitech technológiai szaktanácsadója szerint minden szolgáltató törekszik rá, hogy ne csak a saját körzeteiben (InLTO) tudjon szolgáltatni. Ennek az egyik módja a fejlesztés, ami befektetéssel jár, a másik lehetőség pedig az együttműködés más szolgáltatókkal.

A felhasználható hozzáférési technológiák széles skálán mozognak: ide tartoznak a mikrós megoldások PP és freeband, valamint optikai és réz kábel, mobil hálózat. Ahol az Invitech nem rendelkezik saját lefedőhálózattal, úgynevezett Internet Exchange Pointban adják át a forgalmat társszolgáltatónak. Ugyanakkor a vállalat folyamatosan fejleszt, hogy minél jobban bővítse saját hálózatát, leginkább optikai és mikrós megoldásokkal.

Ha nem saját területen kábeles bekötésre van szükség, az Invitech általában az együttműködést választja. De gyakoribb a mikrohullámú összeköttetés kialakítása, ami viszont saját megoldásként kivitelezhető.

Bár a klasszikus, kábeles megoldás biztonságosabbnak tűnik, a kábel sem sérthetetlen és elszakadhat. Éppen ezért érdemes lehet a mikrohullámú és kábeles bekötést egyaránt alkalmazni, hogy az egyik csatorna problémája esetén a másik backupként működhessen.

Mikrohullám: zárt kontra nyílt frekvencia

Gajdó Áron szerint érdemes tudni, hogy a mikrohullámú kapcsolat esetében mi a különbség a nyílt- és zárt frekvenciás megoldás között. A PP (pont-pont) kapcsolat zárt frekvenciás, ami azt jelenti, hogy a használatáért frekvenciadíjat kell fizetni az NHH felé. Cserébe az adott frekvenciatartományt más nem használhatja, ami garantálja a zavarmentes, stabil működést.

Ezzel szemben a freeband megoldás nyílt frekvenciájú, ezért nincs frekvenciadíja, ugyanakkor egy másik, közeli eszköz megzavarhatja a működését. Emiatt a freeband nem mindenhol javasolt, illetve alkalmazható – mondta el Gajdó Áron.

Mobil adatátvitel

Másik alternatíva a mobil hálózaton történő adatforgalmazás. Ez kevésbé elterjedt, mivel egyik szolgáltató sem vállal rá garantált sávszélességet. Az oka roppant egyszerű: a mozgásban lévő ügyelek által generált hálózati forgalomtól függően sosem lehet tudni, egy adott időpontban hány cella lesz szabad, mennyire lesz leterhelt a hálózat, illetve az adott ügyfél milyen minőségben tudja fogni a jelet. Vagyis műszakilag sehogy sem támasztható alá a garancia. Elvileg az elterjedés előtt álló 5G-nél ez a probléma már megoldható lesz. Ugyanakkor néhány kivételtől eltekintve az internetszolgáltatóknak nincs saját mobilhálózata, ezért kénytelen egy társszolgáltatóra támaszkodni, ami szintén a garanciavállalás ellen szól.